+48 669 488 838 info@krakowwalkingtour.pl

Krakowski Kazimierz to jedna z zabytkowych dzielnic Krakowa. Przez wiele lat była ona oddzielnym miastem, stolicą polskich Żydów. Na jego terenie znajdziemy wiele śladów dokumentujących historię tego niezwykłego miejsca oraz będziemy mogli zobaczyć, jak wygląda Kazimierz obecnie. Wybierz Kraków przewodnik: zwiedzanie z Sewerynem i zobacz jak może wyglądać wycieczka z przewodnikiem.

KRAKÓW – KAZIMIERZ – ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM

Zwiedzanie Kazimierza rozpoczyna się przy ul. Szerokiej, przypominającej swoim wyglądem raczej plac niż ulicę. To ważne miejsce w historii tej dzielnicy, które przez wiele lat było jednym z jej centralnych punktów. Przy Szerokiej znajduje się Synagoga Remuh oraz cmentarz Remuh, należący do najstarszych żydowskich cmentarzy w Polsce. Jednak to nie jedyne synagogi, które zachowały się na Kazimierzu. Podczas wycieczki zobaczymy również Starą Synagogę, która jest jedną z najlepiej oryginalnie zachowanych synagog w Europie. Przy Szerokiej obejrzymy również dom Heleny Rubinstein twórczyni jednej z najbardziej znanych firm kosmetycznych na świecie.

Szeroka to jednak nie tylko miejsce mające znaczenie historyczne. Nadal tętni ona życiem, a liczne restauracje znajdujące się w kamienicach, zachęcają do odwiedzenia tego miejsca również po zakończeniu zwiedzania Kazimierza. Można w nich skosztować nie tylko tradycyjnej kuchni żydowskiej, ale również sięgnąć po potrawy z wielu innych stron świata. Na Szerokiej odbywa się również Festiwal Kultury Żydowskiej będący największym wydarzeniem tego typu w Europie. Podczas kilku letnich dni ulica ta rozbrzmiewa dźwiękami muzyki żydowskiej i śpiewem klezmerów. Festiwalowi towarzyszą również inne wydarzenia kulturalne, w tym liczne wystawy, wykłady czy przedstawienia teatralne.

Szeroka nie jest jednak jedyną ulicą Kazimierza, którą warto odwiedzić. Opuszczając ją skierujemy swoje kroki na inne uliczki dzielnicy, przy których będziemy mieli okazję podziwiać kolejne Synagogi. Będzie to Synagoga Wysoka i Izaaka. Przy okazji będziemy mogli również mijać liczne sklepiki znajdujące się przy tych uliczkach, których wystrój i szyldy często nawiązują do historii tej dzielnicy i doskonale oddają jej klimat. Warto wrócić do tego miejsca również później, by zajrzeć do wnętrz niektórych z nich i zobaczyć, jak wielką różnorodność towarów można w nich znaleźć. Począwszy od staroci różnego rodzaju, poprzez wytwory manufaktur różnego rodzaju, aż do sztuki współczesnej w bardzo wielu odsłonach. To naprawdę magiczne miejsca, do których wielu chętnie wraca podczas swoich kolejnych wizyt w Krakowie.

KRAKÓW PRZEWODNIK ZWIEDZANIE KAZIMIERZA – GETTO KRAKOWSKIE

Krakowski Kazimierz to współcześnie bardzo klimatyczne miejsce, ale niestety skrywa również bardziej mroczne tajemnice. W czasach II wojny światowej był on świadkiem wydarzeń związanych z zagładą Żydów, których krakowska społeczność na początku wojny liczyła ponad 65 tysięcy. Za mostem na Wiśle znajdowało się krakowskie getto, do którego zostali przesiedleni Żydzi z Kazimierza, a następnie po kolei byli oni wywożeni do obozów zagłady. Historię tego miejsca upamiętnia bardzo wymowny pomnik na Placu Bohaterów Getta. Są to krzesła, symbolizujące Żydów oczekujących na wywózkę.

Po krakowskim getcie nie pozostało wiele, ale nadal o tragicznych wydarzeniach z tego okresu przypominają fragmenty murów, które otaczały getto. Są również miejsca przypominające, że i w tych trudnych czasach byli ludzie gotowi nieść pomoc innym, często narażając własne życie. Jednym z nich była Apteka pod Orłem, z którą wiąże się postać Tadeusza Pankiewicza – Polaka, który pomógł uratować wielu Żydów. Apteka została przekształcona na muzeum i znajdzie się ona na trasie podczas zwiedzania Kazimierza.

Ważnym miejscem jest również Fabryka Emalia Oskara Schindlera, której właściciel uratował od zagłady ponad 1000 osób pochodzenia żydowskiego. Znajduje się w niej obecnie Muzeum Krakowa. Przy nim zakończy się nasza wycieczka po krakowskim Kazimierzu (zwiedzanie muzeum nie jest objęte programem wycieczki).

Kraków przewodnik: zwiedzanie z Sewerynem informacje praktyczne

Przejście opisanej wyżej trasy wycieczki po krakowskim Kazimierzu i getcie zajmuje około 2 godzin. Koszt wycieczki z przewodnikiem dla grupy liczącej 1-6 wynosi 370 zł. Niewielka liczba uczestników pozwala łatwo przemieszczać się niekiedy wąskimi ulicami Kazimierza. Natomiast zwiedzający mogą dobrze słyszeć historie opowiadane przez przewodnika. Bezpośredni kontakt z przewodnikiem sprawia również, że można dopytać o interesujące szczegóły i jeszcze lepiej poznać historie, które szczególnie zaciekawią.

Dla pogłębienia swojej wiedzy o wydarzeniach z czasów II wojny światowej, które miały miejsce w Krakowie, warto po zakończeniu zwiedzania Kazimierza z przewodnikiem odwiedzić Muzeum mieszczące się w Fabryce Schindlera. Na szczególną uwagę zasługuje jego stała wystawa wykorzysująca różne formy multimedialne. Dzięki niej możesz przenieść się w czasie i poczuć emocje, jakie towarzyszyły mieszkańcom Krakowa podczas wojny.