+48 669 488 838 info@krakowwalkingtour.pl

Przyjeżdżasz pierwszy raz do Krakowa? Chciałbyś odwiedzić „legendarne” miejsca do których często zaglądają mieszkańcy Krakowa? Jeśli tak, to zapraszam Cię do zapoznania się z kilkoma z nich.

1. Zapiekanki na Placu Nowym.

Miejsce kultowe. Można tutaj zjeść zapiekankę czyli polski fast food powstały jeszcze w czasach komunizmu. Kilka słów o samym miejscu. Plac Nowy Znajduje się na Kazimierzu – dawnej dzielnicy żydowskiej Krakowa. Powstał w końcu XIX wieku. Na jego środku znajduje się czerwony ceglany budynek zwany okrąglakiem. To właśnie w tym miejscu żydowscy mieszkańcy Krakowa sprzedawali koszerne mięso. W czasach II wojny światowej miejsce to przestało pełnić swoją dotychczasową rolę. Natomiast już po upadku komunizmu w Polsce w 1989 roku, z czasem Plac Nowy stał się kultowym miejsce, gdzie mieszkańcy Krakowa przychodzą, aby w gronie znajomych zjeść zapiekankę.

Przychodząc na Plac Nowy pamiętajcie o tym, że miejsce to jest pełne życia nie tylko w ciągu dnia, ale również późnymi wieczorami. To właśnie tutaj o później porze spotkać możecie wielu młodych ludzi, którzy przychodząc tutaj, aby zjeść zapiekankę czy posiedzieć w jednym z pubów.

Zdradzę Wam również drobną tajemnicę. Najsłynniejszym miejscem, gdzie możecie zjeść zapiekankę jest popularny ,,Endzior”.

2. Kiełbaski na Placu Targowym

Legendarny miejsce, gdzie w środku nocy można spałaszować kiełbaskę z grilla. Wyobraź sobie starą komunistyczną nyskę, która codziennie podjeżdża na parking przy Placu Targowym i serwuje tam kiełbaski z grilla w godzinach od 19:00 do 3:00 nad ranem. Nieźle co? Miejsce to przyciąga  mieszkańców Krakowa swoim klimatem i unikalną okazją zjedzenia grillowanej kiełbasy z kromką chleba o drugie nad ranem! Jeśli szukasz nocnych wrażeń, to miejsce może Ci się szczególnie spodobać.

3. Bar Mleczny

Bary mleczne były dobrze znane w Polsce, szczególnie w czasach komunizmu. Jednakże niewiele z nich przetrwało do naszych czasów. W Krakowie masz wciąż unikatową możliwość odwiedzenia kilku z nich. W dawnych czasach bary mleczne znane były z niskich cen oraz szybkości obsługi. Ich nazwa wywodzi się z serwowanych w nich potraw opartych głównie na mleku.

W Krakowie na Starym Mieście znajduje się jeden z nich. Znajdziesz go na ulicy Grodzkiej, gdzieś w pół drogi pomiędzy Wawelem i Rynkiem. Menu dań wisi na ścianie w środku lokalu i dostępne jest zarówno w języku polskim jak i angielskim. Smacznego!